cz | en
  Košík je prázdný / 0 Kč

A co je to vaše TO?

Když vám TO takřka zachrání život. Když TO můžete dělat 15 hodin denně.

Tags: ze života    Vloženo    Od

Když vás TO nikdy neomrzí. Když nemůžete dospat, abyste TO zase dělali. Tak se může jednat o závislost, nebo jste prostě našli TO co vás baví, bez čeho nemůžete žít. Našli jste TO, co by mělo být vaším povoláním. Pro mě TO je malování, čmárání, doodlování, kreslení na vše co je kolem mě. 
A pokud vám nestačí TO dělat jen pro sebe, nebo se sebou, přijde čas, kdy TO chcete sdílet s ostatními. Já sdílím s dětmi. 
Proč děti? 
Pamatuji si to jako dnes. Bylo mi 14. Chodila jsem do výtvarky. Chtěla jsem výtvarku studovat a tak jsem se připravovala na talentovky.
Spolu se mnou tam chodila skupina malých dětí 3-5 let. Tehdy jim moje učitelka řekla. Pamatujte si, kreslení není o tom, dostat na papír, to co vidí ostatní. Je to o tom, dostat tam to, co vidíte jen vy. 
A pak ukázala na mě. A řekla. Proto se Petra nikdy nedostane na žádnou vysokou školu a nikdy neudělá talentovky.
Proč?
Protože nevidí to, co ONI chtějí, aby viděla. A já doufám, že ji nikdy nikdo nepřemluví, aby se vzdala svého vnitřního světa, ve prospěch přijetí na vysokou školu. 
Ten den pro mě byl nejhorší v životě. Jak to mohla říct. Vždyť já tak dřu, kreslím portréty od rána do noci a ona řekne, že nikdy neudělám přijímačky. 
Měla pravdu. 
Neudělala jsem je. 
Na nějaký čas jsem kreslení vzdala. Odjela do světa a chvíli žila bez barev a štětců. Abych je zase našla. V jednom z nejtěžších momentů mého života. Na dně, v depresích. Intuitivně jsem šáhla po barvách a plátnech. Od toho dne už jsem nepřestala. Co víc, začala jsem sbírat sebevědomí mé výtvory ukázat, vystavit, prodávat.
 
Dnes už vím, že uchovat si vnitřní svět a barvy je alespoň pro mě, TO nejdůležitější. Je to jen vaše. 
Myslím si, že se rodíme jako umělci. Fantazie a kreativita je TO, s čím se přeci narodí každé dítě. Mým snem je tyto dovednosti v dětech uchovat, pěstovat a učit je, že je v pořádku vidět věci jinak. Že je skvělé, když každé z nich kreslí auto, mrak, srdíčko jinak. Že je v pořádku, že někteří máme rádi barvy a jiní zase "jen" černou a šedou. 
Neučím výtvarku, pořádám Setkání malých umělců.
Momentálně tyto setkání probíhají v MŠ Malý strom, kde společně se Sylvou, pracujeme s dětmi od 3 do 10 let. A také vedu dílny pro onkologicky nemocné, nebo již vyléčené děti. A to ve spolupráci se Sdružením ONKA.

Něco o tom, jak důležité je v dětech pěstovat kreativitu, ví i můj oblíbenec Ken Robinson.


A co je to vaše TO?