cz | en
  Košík je prázdný / 0 Kč

Jsem v tom

Už to bude měsíc, co jsem v tom. Koncem minulého roku jsem se rozhodla, že je čas.

Tags: Petruccya365 2015    Vloženo    Od

Čas dát své nejmilejší práci - kreslení -  svobodu. A zařadit se do světa FREELANCE. Odhodlávala jsem se k tomu příliš dlouho, ale jak se říká CESTA je CÍL

Vždycky jsem si myslela, a věřím, že spousta z vás si to myslí také, že být umělcem, nebo kreativcem znamená:

  1. vstávat na pohodičku v 10
  2. udělat si kafíčko
  3. obléct si pracovní zástěru, nebo košili, podívat se jestli mi od včerejška nezaschly barvy, když jsem byla líná je večer uklidit
  4. pomaličku si rozmyslet, co budu ten den dělat

Jo, možná to tak někomu funguje, ale i ti největší malíři současného umění říkají, že disciplína a každodenní rutina je jejich úspěchem. Například dnes již 70 letý Botero maluje denně 8 hodin. 

A tak jsem ke svému uměleckému zápalu musela přistoupit jako manažer. Co to znamená:

1. Systém a time management
Bez systému by to nešlo. Mám můj den rozplánovaný do 45 minutových bloků. Tento systém jsem používala kdysi v reklamce, když jsem  plánovala čas grafikům. Skoro každý totiž rád ví, co ho ten den čeká a rád si úkoly (ať jsou sebekreativnější) odškrtává. Věřím, že v tomto ohledu je jedno jestli jste malíř, nebo instalatér.
Zjistila jsem, že systém neznamená omezení svodoby, i když jsem si to dlouho myslela:-)

2. Dlouhodobý plán
Jak já nesnáším plánování, jak je mi daleko přirozenější nechávat vše náhodě. Bohužel to nejde a tak jsem se rozhodla si udělat dlouhodobý plán (3 roky), ve kterém jsem popustila uzdu své fantazie. V ten moment mě plánování začalo bavit, pak už jsem jen vše rozřadila do krátkých a středních plánu a voilá. Plán jsem si samozřejmě výtvarně zpracovala a zarámovala, dívat se na plán jako na umělecké dílo, je vlastně dost cool.

3. Attitude
Jak jsem nedávno psala na mém facebooku, jestli mi práce v Americe dala jen jednu věc do života, tak to bylo pochopení významu slova - attitude - positive - attitude. Pozitivní přistup je pro mě alfa a omega, je to lakmusový papírek toho, jestli mě moje práce baví. Je to pomocník i v takových situacích, kdy moje vědomosti, zkušenosti a vše ostatní nestačí. Pokud tento přístup ztrácím při vykonávání jakékoliv činnosti nebo práce, je třeba odejít nebo tu práci stopnout.
U malování se mi to ještě nikdy nestalo, tak uvidíme.

4. Nebrat si věci osobně
Známá věc. Jedna ze čtyř dohod dona Miguela Ruize - asi všichni znáte.
Pro mě jedna z nejtěžších věcí na světě. Když jsem se jednou rozhodla živit uměním a kreslením, tak to vlastně jinými slovy znamená, jít mezi lidi úplně nahá. Nic víc, než to co tvořím o mně nevypovídá více. Je to daleko intimnější, než když píšu, nebo mluvím, je to moje nejniternější výpověď. A proto pokaždé když se do mě někdo opře s nějakým hatem, nebo urážlivou poznámkou k mému stylu, začnu pochybovat. Říkám si jestli to má cenu, jestli bych to raději neměla nechat na ostatní, víc talentované, víc studované, víc nevím - co. Po nějaké době jsem ale našla způsob jak se s tím lépe vypořádávat. Zarámovala jsem si všechny krásné emaily co mi přišli od majitelů mých obrazů. Pokaždé když tedy vrávorám nad tím, jestli to má cenu, kouknu na zeď a od hatů se odosobním. 

Hm, moje podání umělcova života se vám nezdá příliš sexy? Není, je to práce jako každá jiná, jen mě přináši maximální uspokojení. Prostě jsem si to vybrala. A to je podle mě jedna z nejdůležitějších myšlenek, které si každé ráno připomínám. 
 

Kreativita není talent je to způsob myšlení. John Cleese
Já k tomu dodám: Kreativita není talent je to způsob a systém myšlení. 


Jsem v tom